Kora mózgowa formuje się przez trening muzyczny

Kora mózgowa formuje się przez trening muzyczny
Badania naukowe, Edukacja muzyczna

Kilka miesięcy temu zakończyły się jedne z największych badań naukowych poświęconych temu, w jaki sposób gra na instrumencie muzycznym wpływa na rozwój naszego mózgu. W styczniu br. Washington Post opublikował ich wyniki.

Naukowcy z Uniwersytetu w Vermont – College of Medicine (tj. jednej z najstarszych uczelni medycznych w USA) zanalizowali 232 skany mózgu zdrowych dzieci w wieku od 6 do 18 lat, które uczyły się gry na instrumencie muzycznym. Badanie wykazało, że im dłuższy trening muzyczny dziecka, tym szybciej formuje się jego kora mózgowa w kierunku umiejętności koncentracji, zarządzania niepokojem i kontroli emocjonalnej.

Kora mózgu, tj. najbardziej zewnętrzna jego warstwa, składająca się z ciał komórek nerwowych (stanowi więc część istoty szarej układu nerwowego), zmienia swoją grubość, gdy dziecko dorasta i rozwija się. Zgodnie z wynikami wcześniejszych badań tego samego zespołu naukowców, grubość kory mózgowej człowieka jest odpowiedzialna za problemy z depresją, agresją i koncentracją. Dlatego w obecnych badaniach starano się odnaleźć te czynniki, które wpływają korzystnie na rozwój dziecka.

Prof. James Hudziak (lider zespołu naukowców) inspirował się tutaj prostą zasadą, że gdy zaczynamy podnosić 5-kilogramowe ciężary, a potem coraz większe – 10 kg i 15 kg – to nasze bicepsy stają się większe. Badanie potwierdziło, że tak samo rozwija się struktura mózgu. Można zatem ćwiczyć nie tylko umysł, ale również „trenować” sam mózg – właśnie dzięki edukacji muzycznej.

Badanie objęło wyłącznie dzieci zdrowe mentalnie, dlatego w opinii prof. Hudziaka, korzyści treningu muzycznego dla dzieci z problemami lub zaburzeniami w tym zakresie mogą być gigantyczne. Miejmy nadzieję, że również ten obszar zostanie kiedyś poddany badaniom naukowym.
Badania Naukowe, Edukacja Muzyczna, trening muzyczny, uczelnia medyczna, Uniwersytet Vermont College of Medicine, Washington Post

Artykuł: http://www.edukacjamuzyczna.org/index.php/kora-mozgowa-formuje-sie-przez-trening-muzyczny/?fbclid=IwAR2vKDTeNkfYCjHCvNXD4DV9ONHOM3cfhED0i1mF3ysJxqn7GvxD8uzH4v8

stacja muzyka logo biale

© 2019 StacjaMuzyka | Wykonanie Azureweb | Wszystkie Prawa Zastrzeżone

"Stacja muzyka" jest znakiem usługowym wykorzystywanym przez Neptun EKO Jarosław Kozub Ul. Słowackiego 3 | 84-230 Rumia | NIP 9580988227 | Konto ING 55 1050 1764 1000 0090 6187 1373 | Tel. 607 607 454 |